تبلیغات
درب‌های پرفروش ترک و ضد سرقت و کمدهای بایگانی - بایگانی و انواع آن

بایگانی و انواع آن

یکشنبه 5 مهر 1394 ساعت 01:00 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سهیل سینا | ( نظرات )
بایگانی   
       

بایگانی

   
بایگانی به کلیه اسناد و مدارک عمومی یا تاریخی که توسط یک سازمان، اداره یا مؤسسه نگهداری می‌شود و نیز اسناد و مدارکی که خانواده یا فرد در ارتباط با کار خود تهیه و یا دریافت می‌کند و آن‌ ها را تحت نظر خود محافظت یا نگهداری می‌نماید، گفته می‌شود.

بایگانی از زمانی که بشر توانست مدارک مربوط به زندگانی و فعالیت‌های اقتصادی و نیز جزئیاتی از زندگی شخصی خود را برروی مواد و اجسام با دوام ثبت کند؛ و در مکانی گرد آورد، به وجود آمد.

بایگانی جاری:

به روش های مورد عمل در مورد پرونده های جاری و محل حفظ و نگه داری اسنادی است که به طور روزمره مورد استفاده دستگاه ایجاد کننده سند است. به عبارتی بایگانی جاری واحدی اداری است که عهده دار ثبت و ضبط سوابق جاری و نیمه جاری دستگاه ذیربط و ارائه اطلاعات آنها به افراد ذی صلاح می باشد.

بایگانی نیمه جاری:

محل نگه داری اسنادی است گه گهگاهی مورد استفاده دستگاه ایجاد کننده قرار می گیرد محل آن در دستگاه ایجاد کننده سند و دور از اسناد جاری است و با همان روش بایگانی جاری عمل می کند.

بایگانی راکد:

محل نگه داری اسناد راکد است، روش مورد استفاده در بایگانی جاری و نیمه جاری در این بایگانی استفاده ای ندارد. در واقع این بایگانی مورد استفاده اداره ایجاد کننده و محقق نمی باشد و فقط در این محل پرونده ها از نظر آرشیوی و امحایی مورد ارزشیابی قرار می گیرند. به بایگانی راکد انبار پیش آرشیوی نیز می گویند. معمولا این حل در حاهایی که زمین ارزانتر است ساخته می شود مثل انبار پیش آرشیوی آرشیو فرانسه در پاریس در حومه پاریس در محلی به نام فونتن بلو می باشد و یا در انگلستان به آن Limbo یا مکان فراموش شده می گویند. این محل در واقع محل کار ارزشیابان می باشد.


مرتبط با: روش های بایگانی ,


 
نویسندگان
دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :